Su dolu uzay boşluğunda hayat var.

Su dolu uzay boşluğunda hayat var.

Photographer: Kerim Sabuncuoğlu
IG: @kerimsabuncuoglu

DENİZ ANASI | JELLYFISH

Yassıada – Marmara Denizi
Yassıada – Sea of Marmara

Denizanaları, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbestçe yüzen deniz canlılarıdır. Yassılaşmış ve yüzmeye uyum sağlamış varlıklar olarak tanımlanabilirler. Yüzme organı olarak bir şemsiye geliştirmişlerdir. Beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Bazı türleri zehirlidir. Yaklaşık olarak 500 milyon yıldır varoldukları düşünülmektedir.

Jellyfish are the major non-polyp form of individuals of the phylum Cnidaria. They are typified as free-swimming marine animals consisting of a gelatinous umbrella-shaped bell and trailing tentacles. They have no brain. Their nerve system is developed on sense of light and smell. Jellyfish are found in every ocean, from the surface to the deep sea. Scyphozoans are exclusively marine, but some hydrozoans live in freshwater. Some of them are poisonous. Jellyfish have roamed the seas for at least 500 million years.

PALYAÇO BALIĞI | CLOWN FISH

Andaman Denizi – Tayland
Andaman Sea – Thailand

Üç belirgin siyah şeritli, temelde turuncu renkli sevimli bir balıktır. Pulsuz bir kafaya sahiptir. Ağırlıklı olarak, solucanlar ve diplerde ikamet eden omurgasızlarla beslenirler. Hint ve Pasifik okyanusları ve Kızıl Deniz’de yaşayan bir dip balığıdır. Atlantik okyanusunda rastlanmaz.

An orange colored cute fish with three visible black stripes.. Clown Fish has a head with no fish scales. Clownfish primarily feed on small spineless species from the water column and worms that live in the very deep of the ocean. Clownfish are native to warmer waters of the Indian and Pacific oceans, including the Red Sea. There are no Clown Fish in Atlantic Ocean.

KIRMIZI SÜNGER | RED SPONGE

Karayip Denizi – Küba
Caribbean Sea – Cuba

Süngerler omurgasız hayvanlardır. Sinir sistemleri yoktur. Su diplerinde kayalara, hayvan kabuklarına veya zemine yapışarak yaşarlar. Emerek içine aldığı küçük bitkiler ve gözle görülemeyecek kadar küçük canlılarla beslenir, eşeyli ve eşeysiz olarak iki şekilde de ürerler.

Red sponge is spineless. They stick to rocks or any surface in the deep of ocean to survive. Sponges do not have nervous, digestive or circulatory systems. Instead, most rely on maintaining a constant water flow through their bodies to obtain food and oxygen and to remove wastes.

PAPAĞAN BALIĞI | PARROTFISH

Andaman Denizi – Tayland
Andaman Sea – Thailand

Papağan Balığı Scaridae familyasına bağlı 95 türden biridir. Genellikle tropikal ve yarı tropik okyanuslarda bulunan bir balık çeşididir. Hint-Pasifik okyanusunda yoğun olarak görülürler. Ağırlıklı olarak otçul oldukları bilinse de çeşitli organizma ve balıklarla da beslenirler. Yaz aylarında üreme yapar ve yaklaşık 812,000 yumurta verirler.

Parrotfish are a group of about 95 species traditionally regarded as a family of Scaridae. They are found in relatively shallow tropical and subtropical oceans throughout the world, displaying their largest species richness in the Indo-Pacific. Although they are considered to be herbivores, parrotfish eat a wide variety of reef organisms, and they are not necessarily vegetarian. They leave eggs into the water during summer time. And they approximately have 812,000 eggs.

FLAMİNGO DİLİ SÜMÜKLÜ BÖCEĞİ
FLAMINGO’s TONGUE-CYPHOMA GIBBOSSUM

Mor deniz yelpazesi ile
With Deep-sea fan

Karayip Denizi – Küba
Caribbean Sea – Cuba

Flamingo Dili Sümüklü Böceği küçük ve parlak renkli bir deniz canlısıdır. Batı Atlantik Okyanusu’nun tropikal sularında en çok rastlanan canlılarından biridir. Ayrıca Kuzey Karolayna ve Kuzey Brezilya arasında Bermuda, Karayip Denizi, ve Meksika Körfezi’nde görülür. Otoburdur.

The flamingo tongue snail is a species of small but brightly colored sea snail. This Cyphoma is the most common of several species in the genus which lives in the tropical waters of the western Atlantic Ocean from North Carolina to northern coast of Brazil, including the Bermuda, the Caribbean Sea, and the Gulf of Mexico. They are herbivorous.

YEŞİL ANEMON | GREEN ANEMON

Kaş – Akdeniz
Kaş – Mediterranean Sea

İnce uzun yüzlerce zehirli dokungacı olan deniz canlısıdır. Mercan ve kayalara tutunarak yaşamlarını sürdürürler. Sadece anemon balıkları, anemon karides ve yengeçleri zehirinden etkilenmez. Bölünerek çoğalırlar.

Underwater species which have thin, tall hundreds of poisonous palps. They survive via sticking to coral and rocks. Only Anemone Fish, Anemone Shrimp, and Anemone Crabs don’t get affected by its poison.

Kırmızı Dal Sünger ve Karagöz Balığı
RED BEARD SPONGE and BLACK BREAM

Bodrum – Ege Denizi
Bodrum – Aegean Sea

Ege ve Akdeniz’in kıyı şeritlerinde yaygın biçimde görülen üç balık türünün ortak adı. Vücutları yuvarlağa yakın oval biçimli ve yassıdır. Ağızları küçük olmasına karşın çeneleri ve dişleri güçlüdür. Yazın taşlık, yosunlu ve midyesi bol kıyılara giren bu balıklar kışın derin sulara çekilir. Uzunlukları ortalama 20-25 cm olmakla beraber 45 cm’ye kadar büyüyebilmektedirler..

Common name of the three different types of fish which are commonly seen by Mediterranean and Aegean sea.Their bodies are close to oval and flat. Eventhough their mouth is small, they have a stong jaw and teeth. They get close to where there can find rocks, seaweed, and mussel during summer. They leave the area and get to the deep sea when its winter. Their lenght is approximately 20 to 25cm, but they can grow up to 45cm long.

error: Oops :)